Kuruluş Hikayesi

DÜNYA'DA NASIL DOĞDU ?

1980 yılında ABD’de ağır lösemi hastası olan 7 yaşındaki bir erkek çocuğu bir dilekte bulundu. Onun en büyük dileği büyüyüp, polis olmaktı. Bunu öğrenen annesi, birkaç arkadaşı ve Phoenix Polis Departmanı bu dileği yerine getirebilmek için işe koyuldular. Çocuk için bedenine uygun üniforma, kask ve bir mini polis motosikleti temin edilip, kendisi için hazırlanan özel testi geçtikten sonra polis rozetine de hak kazandı.

Bundan iki gün sonra ölen küçük çocuğa, ABD’nde ilk defa bir sivile, resmi cenaze töreni düzenlenmiş ve bu dileğin gerçekleşmesinde rol alan polislerden ikisi tarafindan dilek gerçekleştiren bir vakfin temelleri atılmıştır.

Bugün bu vakıf dünyadaki en büyük dilek gerçekleştirme kuruluşudur ve 50 ülkede faaliyet gösteren şubeleri ile uluslararası ölçekte etkinliklerini yürütmektedir. “Uluslararası Make-A-Wish® Vakfı ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için, lütfen www.worldwish.org 'u tıklayınız.”

TÜRKİYE'DE NASIL DOĞDU ?

Bir Dilek Tut Derneği Türkiye'de 2000 yılında kuruldu.

2000 yılından bu yana yaklaşık 2.000'den fazla dilek gerçekleştiren derneğimiz, 2009 yılından itibaren Make-A-Wish® Uluslararası Vakfı'nın Türkiye temsilcisi olmuştur.