Avrupa’nın En Büyük Açık Balık Denizcileri Doğum Günlerini Bir Dilek Tut’a Bağışlıyor
.10 Eyl

Avrupa’nın En Büyük Açık Balık Denizcileri Doğum Günlerini Bir Dilek Tut’a Bağışlıyor

Avrupa’nın en büyük açık deniz balıkçılık yarışması 14. Tuna Masters Alaçatı’da yarışan balıkçı ekipler bu sene doğum günülerini Bir Dilek Tut Derneği’ne (Make-A-Wish® Türkiye) bağışlayacak. Balıkçıların doğum günleri, kanser lösemi gibi zorlu hastalıklarla mücadele eden dilek çocukları için bağışa dönüşecek.

Türkiye ve dünyayı derinden etkileyen pandemi süreci hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Hayatımıza giren sosyal mesafe kavramı bu süreçte doğum günü kutlamalarının ertelenmesine ya da iptaline neden oldu. ALL, kanser, lösemi vb. zorlu hastalıklarla mücadele eden çocuklara yönelik uluslararası bir oluşum olan Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye), bu süreçte kutlanamayan doğum günlerini zorlu hastalıklarla mücadele eden çocuklar için bir bağış aracına çevirdi. Berna Laçin, Begüm Kütük Yaşaoğlu, Elif Dağdeviren, Farah Zeynep Abdullah, Belgim Aksoy, Tuba Ergün, Işın Görmüş, Alper Atakan, Özge Sarıkadılar gibi ünlü isimler derneğe doğum günlerini bağışladılar. Şimdi de bu isimlere önemli bir oluşum katıldı. Avrupa’nın en büyük açık deniz balıkçılık yarışması 14. Tuna Masters Alaçatı’da yarışan ekipler de doğum günlerini derneğe bağışlama kararı aldı.

Alaçatı’da 59 tekne kıyasıya yarıştı

Pandemi nedeniyle özel kurallarla gerçekleştirilen ve izleyicilere kapalı olan, Avrupa’nın en büyük açık deniz balıkçılık yarışması “14. Tuna Masters Alaçatı” Çeşme Belediyesi ve Port Alaçatı Marina ev sahipliğinde gerçekleşti. 59 teknenin kıyasıya yarıştığı yarışta Suudi Arabistanlı Osama Alhaddad ve Georgios Baimakos’tan oluşan “HADİA” ekibinin yakaladığı 109 kilogram 100 gram ağırlığındaki orkinos, ekibe “En Büyük Balık” ödülünü kazandırdı. Ozan Kerem Devellioğlu, Sait Azmi Devellioğlu ve Ahmethan Otur’dan oluşan “Hunter 38” ekibi “En Fazla Balık” birinciliğini elde etti. Alaçatı’daki yarışmadan önce Teos’daki Tuna Masters Teos’ta 683 puan elde eden Sinan Kuran, Osman Bulutlar, Bora Özer, Alptuğ Önal ve Halit Aslandağ’dan oluşan “SHAMU” ekibi ise toplam 1096 puanla “Tuna Masters of the Year” altın kemerinin yeni sahibi oldu.

Deneyimli balıkçılar doğum günleri ile dilek çocuklarını hayata bağlayacak

Geçtiğimiz yıl “Tuna Masters Ormanı” kuran balıkçı ekipler bu sene doğum günlerinde hediye kabul etmeyip, doğum günlerini Make-A-Wish® Türkiye’ye çocukların dileklerinin gerçekleşmesi için bağışlıyor. Balıkçılar sevenlerinden kendilerine doğum günü hediyesi yerine derneğe bağış yapmalarını isteyecek. Toplanan bağışlar ile dilek çocuklarının imkânsız olarak gördükleri en büyük dilekleri yerine getirilerek hastalıkları ile mücadele etmeleri sağlanıyor.

Araştırmalara göre, dileği yerine gelen çocukların yüzde 42’si arkadaşlarıyla daha sağlıklı ilişkiler kuruyor yüzde 72’sinin enerji seviyesi ve canlılığı artıyor, yüzde 64’sinin hayata tutunma arzusu artıyor ve yüzde 39’unun tedavi sebebiyle yaşadıkları fiziksel sıkıntılar azalıyor. Bu yüzden tedavi altındaki tüm çocukların dileklerinin yerine gelmesi çok kritik bir öneme sahip.

Comments are closed.