Hakkımızda

Bir Dilek Tut Derneği, Make-A-Wish® Türkiye; hayati tehlike taşıyan bir hastalıkla mücadele eden 3 – 18 yaş arası çocukların kalplerinde yaşattıkları dilekleri gerçekleştirmektedir. Dileğinin gerçeğe dönüştüğünü görmek bir çocuk için unutulmaz bir deneyimdir; özellikle de hasta olan bir çocuk için. Anne-babalar için ise özel bir anı yaratmanın zamanıdır; belleklerde hep yer edecek bir anı.

Bir Dilek Tut Derneği, Make-A-Wish® Türkiye'nin amacı insanların umut, dayanma gücü ve sevinç duygularını güçlendirmektir.

Ekibimiz

Miriam DİNÇ
CEO
TEL: 0 212 259 83 83
miriam@makeawish.org.tr
Aslı BATTAL ÖZER
Gönüllü ve Eğitim Koordinatörü
TEL: 0 212 259 83 83
asli@birdilektut.org
Emrah GÜNDÜZ
Dilek Koordinatörü
TEL: 0 212 259 83 83
emrah@makeawish.org.tr
Maide KABA
Digital ve Hayalimi Paylaş Sorumlusu
TEL: 0 212 259 83 83
maide@makeawish.org.tr
Semra BAHÇEKAPILI
Ofis Koordinatörü
TEL: 0 212 259 83 83

Yönetim Kurulu Üyelerimiz

Emine Çubukçu
Yönetim Kurulu Başkanı
Murat Yeşildere
Yönetim Kurulu Başkan Yrd.
Hasan Kuş
Yönetim Kurulu Üyesi, Sayman
Yöntem Akmen İnanç
Yönetim Kurulu Üyesi, Genel Sekreter
Ata Köseoğlu
Yönetim Kurulu Üyesi
Cem Öztürk
Yönetim Kurulu Üyesi
Niso Adato
Yönetim Kurulu Üyesi

Dünyada nasıl doğdu?

1980 yılında ABD’de ağır lösemi hastası olan 7 yaşındaki Chris ismindeki erkek çocuğu bir dilekte bulundu. Onun en büyük dileği büyüyüp polis olmaktı. Bunu öğrenen annesi, birkaç arkadaşı ve Phoenix Polis Departmanı, bu dileği yerine getirebilmek için işe koyuldular. Chris için bedenine uygun üniforma, kask ve bir polis kimliği hazırlandı. Dilek gününde, Chris polis arabasına, polis motosikletine ve polis helikopterine bindi ve kendisi için hazırlanan özel testi geçtikten sonra polis rozeti almaya hak kazandı.

Bundan iki gün sonra ailesi Chris’i kaybetti ve ABD’de ilk defa bir sivile, resmi cenaze töreni düzenlendi. Bu dileğin gerçekleşmesinde rol alan polislerden ikisi ve Chris’in annesi tarafından dilek gerçekleştiren bir vakfın temelleri böylece atılmış oldu.

Bugün, Make-A-Wish dünyadaki en büyük dilek gerçekleştirme kuruluşudur.

50 ülkede faaliyet gösteren şubeleri ile uluslararası ölçekte etkinliklerini yürütmekte, her yıl 30.000 çocuğun dileğini yerine getirmekte ve 40.000’den fazla gönüllü ile birlikte faaliyetlerini yürütmektedir.

Türkiye'de Nasıl Doğdu?

Bir Dilek Tut Derneği Türkiye’de 2000 yılında kuruldu.

2000 yılından bu yana yaklaşık 4.707’dan fazla dilek gerçekleştiren derneğimiz, 2009 yılından itibaren Make-A-Wish® Uluslararası Vakfı’nın Türkiye temsilcisi olmuştur.

Her yıl 200 civarı çocuğun dileğini yerine getiren Bir Dilek Tut Derneği, Türkiye’nin her şehrindeki dilekleri yerine getirmektedir.
FAALİYET RAPORU
2020 Faaliyet Raporu'na buradan ulaşabilir, dilerseniz raporu indirebilirsiniz.
Şeffaflık
Açık Açık kapsamında gelir gider tablolarımıza ulaşabilir ve detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.
Kişisel Verilerin Korunması
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu aydınlatma metnimize ulaşabilirsiniz.